FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli 80 STK Abbas’tan Filistinlilerin haklarından taviz vermemesini istedi

Onlarca Filistinli sivil toplum kuruluşu, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı Filistin halkının geleceğini belirleme ve bağımsız devletini kurma hakkından taviz verecek hiçbir anlaşmaya imza atmamasını istedi.

Seksen civarında Filistinli STK, dün (16 Mart Pazar) yayınladıkları ortak bildiride, Abbas’a Amerika’nın baskılarına boyun eğmemesi çağrısında bulunarak Filistinlilerin uğrunda mücadele ettikleri haklarından ve haklı davalarından taviz vermemesi gerektiğini söyledi.

Bu arada, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yarın Washington’da ABD Başkanı Barack Obama’yla görüşmesi bekleniyor.

ABD, Abbas’a ve Filistinli müzakere ekibine işgal rejimiyle nihai çözüm için yürütülen dokuz aylık müzakere sürecinin sonunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından hazırlanan çerçeve anlaşmasını kabul etmeleri için baskı yapıyor.

Filistinli STK’ların bildirisinde, Obama ve Abbas görüşmesi öncesinde İsrail’in “Yahudi devleti” niteliğinin kabulünde ısrar ettiği, Kudüs’te ve El-Ağvar’da Yahudileştirme faaliyetlerinin devam ettiği, Gazze kuşatmasının sürdüğü ifade edildi.

Bildiride, Abbas’ın ve Filistinli grupların ortak bir strateji benimseme aşamasına geçmeleri gerektiği dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.