FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli bakan Emel Sıyam yeniden ifadeye çağrıldı

Gazze’deki Kadın İşleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Yaka’daki Abbas milislerinin ulusal birlik hükümeti döneminde kadın işleri bakanlığı yapan Emel Sıyam’ı ikinci kez ifade vermeye çağırmasını kınadı.

Kadın İşleri Bakanlığı dün (16 Ağustos Pazartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Ramallah’taki hükümete bağlı güvenlik güçleri, ulusal birlik hükümeti kadın işleri bakanı Emel Sıyam’ı hiçbir gerekçe olmadan bir hafta içinde ikinci kez ifade vermeye çağırdı” ifadelerine yer verildi.

Bakan Emel Sıyam’ın ailesi, Mahmud Abbas’a bağlı güvenlik güçlerinin bakanı bugün ifade vermeye çağıran tebligatı teslim ettiğini söyledi.

Ramallah’taki sözde güvenlik birimlerinin bu sorumsuz davranışını kınayan Kadın İşleri Bakanlığı, gerginliği hafifletmek yerine daha da artıracak bu tür davranışlara son verilmesini istedi.

Kadın İşleri Bakanlığı, Filistin’de faaliyet gösteren insan hakları örgütlerini eski bakan Emel Sıyam’ın davasını ve Batı Yaka’da Filistin davasına karşı sorumluluklarını yerine getirdikleri için güvenlik birimlerince gözaltına alınan ve aşağılanan Filistinli kadınlara yönelik ihlalleri takip etmeye davet etti.

Gazze’deki Kadın İşleri Bakanlığı, Filistinli gruplardan da milis güçlerinin Filistinli kadınları aşağılayan çirkin davranışları karşısında güçlü bir şekilde tavır ortaya koymalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.