FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli bakan Vasfi Kubha serbest bırakıldı

Siyonist işgal rejimi, Filistin Meclisini işlevsiz hale getirmek için daha önce yaptığı bir operasyonla tutukladığı milletvekili ve bakanlar arasında yer alan Vasfi Kubha’yı bugün (21 Nisan Çarşamba) bulunduğu En-Nakab hapishanesinden salıverdi.

Bakan Kubha daha önce de işgal güçleri tarafından tutuklanmış ve yaklaşık sekiz yıl hapis yatmıştı.

Bakan Kubha’nın diğer bir özelliği ise yazar oluşudur. Zindanlar hiçbir zaman onun dış dünya ile olan ilişkisine mani olamadı, içerden sürekli makaleler yazıp dışarıya gönderdi.

Cenin’in Bertaa kazasından olan milletvekili Kubha Cenin’de tanınan liderlerden biridir. 10. Hükümette Esirler Bakanlığına getirilmeden önce Cenin Belediyesinin imar idaresinde müdürlük görevini yürütüyordu.

Tutuklanmadan önce bölgedeki çetelerden de ciddi tehditleri alıyordu ve iki kez aracına sabotaj düzenlenmişti.

Amerika’da mastır yapan ve aynı zamanda mühendis olan Kubha, evli ve 7 çocuk babasıdır. En büyük çocuğu En-Necah Üniversitesinde okuyor.

Şeker ve tansiyon hastası olan Kubha zindanda gereken tıbbi müdahaleyi görmediğinden ciddi riskler atlattı. Onun durumunu fark eden hukuk çevreleri, zamanında işgal rejimini uyarmış, hayatından kendisini sorumlu tutmuştu.

Eşinin serbest bırakılması üzerine bir açıklama yapan Ummu Usame ise şöyle dedi: “İçerdeki esirlerle esirlerin yakınlarıyla tam bir dayanışma olmadan Kubha’nın zindandan çıkmasıyla duyduğumuz sevinç tam olmayacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.