FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli büyükelçi: ABD’nin arabuluculuğu kabul edilemez

Filistin’in Rusya büyükelçisi Abdel Hafiz Nofal, ABD’nin Filistin’le siyonist rejim İsrail arasındaki münakaşada arabuluculuk yapması, Rusya olmaksızın asla kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Moskova’da Ria Novosti haber ajansına konuşan Filistin’in Rusya büyükelçisi Nofal, Filistin ile siyonist rejim arasındaki münakaşanın çözümü için her türlü müzakere Rusya, ABD, AB ve BM’den oluşan dörtlü uluslararası komitenin gözetiminde gerçekleşmesi gerektiğini, aksi takdirde ABD’nin bu münakaşada arabuluculuk yapması, Rusya olmaksızın asla kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bu arada siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu ise defalarca ABD’nin arabulucuğunun hiç bir alternatifi olmadığını belirltti.

Filistin özerk teşkilat Başkanı Mahmut Abbas ise Amerika’nın büyükelçiliğini Tel aviv’den Kudüs’e taşıması ve bu kutsal kenti siyonist rejimin başkenti ilan etmesi 1993 Oslo anlaşmasını sonlandırma anlamına geldiğini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump’ın uzlaşma müzakerelerini yürütmek için ileri sürdüğü yüzyılın anlaşması adlı planı aslında Filistinlilere yüzyılın tokadı anlamına geldiğini kaydetti.

Filistin milletinin Amerika’nın büyükelçiliğini Nekbe günü yıldönümünde Kudüs’e taşımasına yönelik düzenlenen protesto eylemlerinde en az 59 Filistinli siyonist askerlerce şehit düştü, 2771 Filistinli de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.