FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli çocuklara karşı hak ihlalleri devam ediyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), işgal askerlerinin Filistinli çocuklara karşı insanlık dışı saldırılarına devam ettiğini belirterek, geçen yıl Gazze ve Batı Yaka’da 11 çocuğun vurularak öldürüldüğünü 360’ının da yaralandığını ifade etti.

UNICEF tarafından bugün (25 Şubat Cuma) yayınlanan raporda şunlar ifade edildi: “Filistinlilerin gözaltına alınıp işkence görmeleri sürüyor. Filistinli çocuklar tutuklanırken baskı gördükleri gibi, sorgu merkezlerinde ve cezaevlerinde de aynı baskıyı görüyorlar. Silvan’da tutuklanıp işkence görenlerden bazıları yedi yaşın altındadır. İsrail’in Yahudi yerleşimcileri korumak için kurduğu özel güvenlik birimleriyle İsrail polisinin saldırısı sonucu birçok Filistinli çocuk yaralanmıştır.”

Gazze’deki çocukları da hedef alan işgal askerleri; ailelerine katkı sağlamak amacıyla sınır bölgelerinde taş toplayan çocuklara ateş açmaları sonucu birkaç kişiyi öldürmüş ve yine onlarcasını da yaralamıştır.

Siyonist güçlerin daha önce olduğu gibi geçen sene de Batı Yaka’da Filistinli çocukları kalkan olarak kullandıklarına dair ellerinde belgelerin olduğunu ifade eden UNICEF, bunun her türlü hukukla çeliştiğini ifade etti.

Siyonist cezaevinde bulunan esir çocuklara da bir bölüm ayıran UNICEF, şu anda yaşları 12-17 arasında değişen 213 çocuğun işgal zindanlarında olduğunu belirtti.

2010 yılında Filistinli çocuklara karşı yapılan 90 kadar kötü muameleyi belgelediklerini, çocuklardan 75’inin el ve gözlerinin kapatıldıktan sonra kötü muamele gördüklerini, 62 çocuğun dayak yediğini, 35 çocuğun ağır işkence gördüğünü ve çocuklardan bazılarına elektrik verildiğini kayda geçirdiklerini belirten UNICEf, çocuklardan 16’ısının da tek kişilik hücrelerde yaşadığını tespit ettiklerini ifade etti.

İşgal rejiminin yaptığı yıkımlara da değinen UNICEF “İsrail geçen sene Filistinlilere ait 133’ü ev olmak üzere 425 bina yıktı. Bunun sonucunda 299’u çocuk olmak üzere 594 kişi evsiz kaldı” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.