Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistinli Direnişler Geçen Ay Batı Yaka’da 568 Eylem Gerçekleştirdi

Filistinli direnişçiler Batı Yaka’da işgal güçlerinin ihlallerine ve cinayetlerine karşı misilleme ve direniş eylemlerini Mart ayında da sürdürdü.

İşgal güçlerinin gözaltılarına, tüm baskılarına ve işgal yönetiminin eylemcilerin evlerini yıkma politikasına rağmen Filistinli direnişçiler geçen ay işgal askerlerini ve Yahudi yerleşimcileri hedef almaya devam etti.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Enformasyon Dairesi’nin hazırladığı rapora göre, Filistinli direnişçiler Mart ayında Batı Yaka’da 568 direniş eylemi gerçekleştirdi.

Raporda, geçen ay gerçekleştirilen eylemlerin en önemlisinin Ömer Ebu Leyla’nın Selfit yakınlarında bir işgal askerini ve bir hahamı öldürdüğü eylem olduğu kaydedildi.

Filistinli esirlerin işgal rejimi zindanlarındaki protesto gösterilerine işaret edilen raporda, iki esirin iki işgal subayını cezaevinde bıçakladığı, En-Nakab Cezaevi’ndeki çatışmalarda en az 120 esirin yaralandığı, bazı cezaevlerinde de esirlerin koğuşları ateşe verdikleri belirtildi.

Raporda, geçen ayki eylemlerin iki İsraillinin ölümüne ve 31’inin yaralanmasına yol açtığı, buna karşılık 10 Filistinlinin şehit olduğu ve 291’inin yaralandığı bildirildi.

Raporda ayrıca geçen ay direniş eylemlerinde bir önceki aya göre artış gözlemlendiği ve Batı Yaka’da Şubat ayında 477 eylem gerçekleştirildiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.