FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esir Abdullah El-Bergusi açlık grevi eylemini sürdürmekte kararlıdır

Filistinli Esir Kulübü, İzzeddin El-Kassam komutanlarından Ürdünlü esir Abdullah El-Bergusi’nin işgal zindanlarında 70 gündür açlık grevi eylemini sürdürdüğünü ve sağlık durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini söyledi.

Esir Kulübü, dün (10 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, doktorların esir Abdullah El-Bergusi’ye böbreklerinde, karaciğerinde ve bazı önemli organlarında iltihaplanma başlaması üzerine su vermeyi durdurduklarını bildirdi.

Açıklamada, esir El-Bergusi’nin sağlık durumunun kötüleşmesine rağmen işgal yönetiminin Filistinli esiri yatağa bağlı tutmakta ısrar ettiği belirtildi.

Bu arada esir komutan Abdullah El-Bergusi, Esir Kulübü tarafından yayınlanan mesajında, açlık grevi eyleminin Ürdün topraklarının ya üzerinde veya altında sona ereceğini söyledi.

Ülkesine siyasi veya başka hiçbir problem çıkarmak istemediğini dile getiren Abdullah El-Bergusi, açlık grevi eyleminin örgütsel değil milli olduğunu ifade etti. El-Bergusi, talebi yerine getirilinceye ve ülkesi Ürdün’e gönderilinceye kadar açlık grevi eylemini sürdürmekten vazgeçmeyeceğini açıkladı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanlarından Abdullah El-Bergusi, 67 kez müebbet hapse mahkum. 10 yıl tek kişilik hücrede tutulan El-Bergusi, 13 yıldır anne ve babasını görmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.