FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirin açlık grevi eylemi korsan İsrail’i zor durumda bıraktı

İşgal rejiminde yayınlanan Maariv gazetesi, bugünkü (18 Ağustos Salı) sayısında, siyasetçilerin ve güvenlik birimleri yetkililerinin iki ayı aşkın bir süredir açlık grevindeki Filistinli esir Muhammed Allan’ın hayatını kaybetmesi halinde olabileceklerden endişe duyduklarını yazdı.

Haberde, işgal hükümetinin Allan’ın şehit olmasının ardından Batı Yaka’da çatışmaların çıkmasından korktuğu ve Allan’ın davasının Filistinlilerin öfkesini harekete geçirdiği bildirildi.

İşgal yönetiminin tahminleri, açlık grevindeki esir Muhammed Allan’ın hayatını kaybettiğinin ilan edilmesinin hemen ardından Batı Yaka’da çatışmaların patlak vereceğine işaret ediyor. İşgal rejimi güvenlik birimleri, küçük bir bölgede başlayacak çatışmaların kısa sürede geniş bir alana yayılabileceğine dikkat çekiyor.

Maariv, esir Allan’ın açlık grevine başlamasının İsrail’i zor duruma soktuğunu ve topun şu anda siyasiler ile güvenlik birimi yetkililerinin alanında olduğunu, yetkililerin bir taraftan Allan’ın hayatını kaybetmesi üzerine çatışmaların çıkmasından endişe ettiklerini ve diğer taraftan da Filistinli esiri serbest bırakarak kahramana dönüştürmek istemediklerini bildirdi.

Bu arada, idari hapis cezasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevi eylemini sürdüren Muhammed Allan’ın işgal zindanlarında idari hapis cezasıyla tutulan 340 esirden biri olduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.