FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirler gün yüzü görmeden Şalit serbest kalmayacak

İslamî Direniş Hareket (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi Usame Hamdan, Şalit dosyasına Almanya’nın arabuluculuk etmesiyle ilgili çıkan haberleri doğrulayarak, Şalit konusunda arabulucu durumunda olan Mısır’ın değişmesini Hamas’ın istemediğini belirtti.

Hamdan, “Filistin” gazetesine yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Arabulucu durumundaki Almanya bu konuda büyük bir tecrübeye sahip ve saygın bir yeri var. Taraflara açık ve ilişkide sabit ilkelere sahip. Bu da sorunları güzel bir şekilde çözmesine ve iyi neticeler alınmasına yardımcı oluyor.”

Şalit konusunda arabuluculuğa başlayan Alman heyeti için başarılar dileyen Hamdan, Siyonist işgal devletinin şimdiye kadar arabulucu olan taraflara birkaç kez kapıyı kapattığından görüşmelerden sonuç alınamadığını, dolayısıyla işlerin başkaları tarafından yeniden ele alınmasının icap ettiğini belirtti.

Usame Hamdan devamla daha önce arabulucu olan Mısır’ın arabuluculuktan çekilmesini Hamas hareketinin talep etmediğini belirterek, “Hamas hareketi Şalit’in ilelebet elinde esir kalmasını istemiyor. Onu ilgilendiren Filistinli esirlerdir. Dolayısıyla Hamas kendi esirlerini kurtarmak için uğraşıyor. Esirlerimiz evlerine dönünce Şalit de gün yüzünü görecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.