FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirler hastalıklarla boğuşuyor

Siyonist işgal zindanlarındaki en eski esirlerden biri olan Tevfik Ebu Nuaym, kronik hastalığı olanlara tıbbi müdahale talebinin esirlerin grev nedenlerinden biri olduğunu belirterek, bunun yanında okumak isteyen esirlere engel çıkarılmaması ve çıplak aramalara son verilmesinin de esirlerin talepleri arasında olduğunu belitti.

Esir Ebu Nuaym devamla şöyle dedi: “Siyonist cezaevi idaresi hasta esirlere müdahale etmesi için sağlık ekiplerinin giriş yapmasına izin vermiyor. Zaten esirleri önemsediği de yok. Okulunu bitirmiş yeni doktorları getirip bizi denek gibi kullanmaktan başka bir şey yapmıyor. En ufak bir ilgi ve önemseme yok. Durum bu şekilde devam ederse daha birçok esir hayatını kaybedecektir.”

Siyonist cezaevi idaresinin uygulamalarına örnek veren Ebu Nuaym şöyle devam etti: “Fehdi Eş-Şelludi’ye üç ameliyat yapılmasına rağmen sonuç alınamadı. Yine Raid Derabiye ile Ahmed En-Neccar’a da aynı denemeler yapıldı, sonuç yine aynı oldu. Ameliyatların geneli uzman doktorlar tarafından yapılmadığından başarısız oluyor.”

Esir Araştırma Merkezi Müdürü Refet Hamdune de yaptığı açıklamada, her gün merkeze yeni şikâyetlerin geldiğine dikkat çekerek, ailelerin hasta yakınları konusunda büyük bir endişe duyduğunu ifade etti.

Hamdune devamla, esirlerin korunmasını ve hastalıklarının tedavi edilmesini esas alan uluslararası hukuka aykırı bir biçimde yapılan bu uygulamaların, müdahale isteyen kronik hastalıklarla boğuşan onlarca esirin hayatını tehdit ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.