İşgalci İsrail RejimiFilistin

Filistinli esirler, İsrail’in avluda namaz kılma yasağını bozdu

Filistinli esirlerin geçtiğimiz günlerde başlattığı protesto, Mecdu Cezaevi yönetimine Ramazan ayı boyunca avluda namaz kılınmasını engelleme kararında geri adım attırdı.

Esirler Medya Ofisi, geçtiğimiz pazar günü Mecdu Cezaevi yönetiminin, hapishane avlusunda namaz kılmayı yasaklayan kararını bireysel ve toplu olarak esirlere bildirdiğini ancak kararın esirler tarafından reddedildiğini belirtirken, esirlerin, kararın iptali için bulundukları bölümleri kapatarak cezaevi yetkililerini protesto ettiğini belirtti.

Medya Ofisi, işgal yetkilileri ve cezaevi yönetiminin, cezaevinde toplu teravih namazını yasaklamak, güvenlik kontrolleri bahanesi ile sürekli baskın düzenleyip aramalar yapmak gibi çeşitli keyfi tedbirlerle Filistinli esirlere baskı uygulayıp taciz ettiğini, esirleri tecrit hücrelerinde tuttuğunu ve yemeklerini hem kötü hem de az verdiğini vurguladı.

Hayfa’ya bağlı Merc Beni Amir bölgesinde bulunan ve eski askeri bir mekan olarak bilinen Mecdu Cezaevi, 1988 yılının mart ayında ilk intifadanın başlamasıyla açılmış olup, hapishane ve gözaltı merkezi olarak kullanılmaktadır.

İnsan hakları kurumlarının verilerine göre, İsrail yönetimi hapishanelerinde Ocak 2021 verilerine göre, aralarında 37’si kadın, 140’ı çocuk ve 450’si idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 5 bin Filistinli esir bulunmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.