Haberler

Filistinli esirler sivil itaatsizlik eylemi başlattı

Filistin’deki Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti, yaptığı bir açıklamada işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerin dün, genel başkaldırı ve cezaevleri yönetiminin kurallarının hiçbirine uymamak üzere bir sivil itaatsizlik eylemi başlattığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada, pazartesi sabaha doğru, altı Filistinli esirin Celbu’ Hapishanesi’nden kaçması üzerine işgal rejiminin esirlere yönelik şiddet ve baskı uygulamalarının bugün üçüncü günde devam etmesinden dolayı böyle bir karar verildiği ifade edildi. 

Filistin’de son dönemde yaşanan gelişmeler ve özellikle esirlerin mücadelesi hakkında Filistin Enformasyon Merkezi’nin sorularını cevaplayan, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Usame Hamdan, Celbu’ Hapishanesi’nden kaçmayı başaran altı esirin işgal rejimine ve onun emniyet mekanizmasına ağır bir darbe indirmeyi başardığına dikkat çekti.

Hamdan ayrıca  arada esirlerin mücadeleyi sertleştirmelerinin de işgalcinin saldırgan tutumuna karşı gösterilen kararlılık ve direniş çerçevesinde atılan adımlar olduğunu vurguladı. 

Hamdan, bu arada işgal rejimiyle Filistin direnişi arasında esir takasının gerçekleşmesi için çabaların da sürdüğünü hatırlattı. 

Kudüs Kılıcı Harekatı’nın siyonist işgal rejiminin yenilemez olduğu iddiasını çürüttüğünü vurgulayan Hamdan, bu arada altı esirin kaçmayı başarmasının da onun vurduğu zincirlerin kırılamayacağı zannını geçersiz kıldığını ifade etti. 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.