FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirler ve aileleri Ramazan ayını hüzünlü bir şekilde karşıladı

Ramazan ayında küçüğü ve büyüğüyle aile fertleri sevinç içinde iftar ve sahur sofralarında bir araya gelirken esirler ve aileleri güneşin battığı anlarda farklı duygular ve özlem yaşar. Kapalı kapılar ardında birçok hikaye gizlidir.

Küçük çocuklar zindanların ve demir parmaklıkların kendilerinden uzaklaştırdığı babalarını ararlar. İşgal zindanlarında tutulan esirler ise Ramazan hilalini görmekten, cadde ve sokaklarda tekbir getirmekten, minarelerden yükselen ezan seslerinden ve Ramazan davulcularının davul seslerinden mahrumlar.

Filistinli esir milletvekili Mahmud Er-Ramhi’nin eşi Ummu Muhammed yaptığı açıklamada, ailesinin birkaç Ramazan’ı Filistinli milletvekilinden uzakta ve zor şartlarda geçirdiğini, aile fertlerinin aile reisini hatırlayıp hüzünlendiklerini söyledi.

Ummu Muhammed, işgal yönetiminin Filistinli aileleri Ramazan gibi münasebetlerde Sevinçlerini kursaklarında bırakmak için kasıtlı olarak esirlerin ailelerinin arasında bulunmasını engellediğini ifade etti.

El-Halil kenti sakinlerinden eski esir Muhammed Et-Telahıme ise, “Ofer Cezaevi’nde yakınlardaki Beytunya ve Rafat’ın ezan seslerini duymuş, ailemle ve çocuklarımla birlikte geçirdiğim Ramazan günlerini hatırlamıştım” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.