FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirler zindanda büyük sıkıntılar çekiyor

Ramallah’a bağlı Safa beldesinden 22 yaşındaki kadın esir Sumud Yasir Hasan Kerrace’nin kardeşi Hasan Kerrace, Ocak 2009’dan bu yana tutuklu bulunan kardeşinin çektiklerine bir son vermek üzere yerel ve uluslararası insan hakları örgütlerini göreve davet etti.

Hasan Kerrace, cezaevi yönetiminin ihmali nedeniyle kardeşinin çektiği acılardan kurtulmak için zindanda kafasını duvarlara vurduğunu söyledi.

Kardeşinin cezaevinde diş hekimine gittiğini, hekimin kardeşinin iki azı dişini gelişigüzel çektiğini ve çene kemiğini kırdığını belirten Kerrace, hekimin hatasını düzeltmek için bir operasyon daha yaptığını fakat aldırışsızlığı nedeniyle diğer dişlerinin de hasar gördüğünü ve kardeşinin dayanılmaz ağrılar çekmesine yol açtığını bildirdi.

Kardeşinin cezaevinden yakınlarına mektup yazmasının ve kendisine gönderilen mektupları okumasının yasaklandığını, ziyaretine izin verilmediğini kaydeden Kerrace, kardeşiyle iletişimin kopması nedeniyle sağlığından ve hayatından endişe ettiklerini söyledi.

Kardeşinin fotoğraflarının eylem yaptığı alana asıldığını belirten Kerrace, işgal ordusunun bu adımına bir anlam veremediklerini ifade etti.

Esirler Araştırma Merkezi Müdürü Rafet Hamdune, Kızılhaç’a seslenerek esir Sumud Kerrace’nin tedavisini yapmak üzere uzman sağlık ekibinin cezaevine girişine izin vermesi için Siyonist işgal yönetimine baskı yapmasını istedi.

Hamdune, uluslararası insan hakları örgütlerini de işgalcinin Filistinli esirlere yönelik ihlallerini ortaya çıkarmak ve başta Sumud Kerrace olmak üzere hasta esirlerin hayatını kurtarmak üzere harekete geçmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.