FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirlere destek olmak dini, milli ve ahlaki bir görevdir

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Batı Yaka’daki önde gelen liderlerinden ve eski bakanlardan Vasfi Kubha, idari hapis cezalarını protesto amacıyla işgal zindanlarında açlık grevi yapan Filistinli esirlere destek çağrısında bulundu.

Esirlere destek olmanın dini, milli ve ahlaki bir görev olduğunu ifade eden Kubha, esirlerin zaferinin Filistin davasının ve sabitelerinin zaferi olacağını söyledi.

Kubha, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfasında dün (29 Nisan Salı) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, açlık grevindeki esirlerin günlük olarak cezalandırıldıklarını ve hakaretlere maruz kaldıklarını bildirerek, işgal rejimi cezaevleri idaresinin esirleri belirli cezaevlerinde diğer esirlerden ayırmakla yetinmediğini, üç esirin hücre cezasıyla cezalandırıldığını ve açlık grevine katılan her esirin ailesinin ziyaretinden aylarca mahrum bırakılma cezasına çarptırıldığını belirtti.

Esirlerin saatlerce elleri ve ayakları bağlı halde tutulduklarını, eski ve yırtık cezaevi elbiseleri haricinde tüm elbiselerinin kendilerinden alındığını kaydeden Kubha, geceleri soğuk olmasına rağmen esirlere yeterli battaniye de verilmediğini söyledi.

İşgal zindanlarında tutulan Filistinli esirlerden 125’i idari hapis cezalarını protesto etmek amacıyla yaklaşık bir haftadır açlık grevi eylemi yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (17) içerik yüklenmiştir.