FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirlere verilen idari cezalarda artış yaşandığı açıklandı

Filistin Esir Kulübü, işgal rejiminin son dönemde zindanlarda bulunan Filistinlilerden onlarcası hakkında idari ceza kararları aldığını belirterek, gizli dosya bahanesiyle yapılan bu uygulamanın Filistinli esirlerin geleceği için büyük bir tehlike arz ettiğini ifade etti.

Filistin Esir Kulübü dün (30 Mayıs Perşembe) yayınladığı raporda, işgal rejimi mahkemelerinin son dönemde Filistinli esirler hakkında 50 idari ceza kararı aldığına dikkat çekti.

Yayınlanan raporda, idari ceza verilen esirler arasında Hamas’a mensup 4 milletvekilinin de olduğu, bunlardan ikisinin idari cezasının 6 ay, diğer ikisinin ise 4 ay daha uzatıldığı kaydedildi.

Raporda ayrıca, işgal rejiminin idari ceza konusunda uluslararası anlaşmaların ortaya koyduğu sınırlamalara uymadığına ve bu konuda uluslararası hukuka göre değil de olağanüstü hal şartlarına göre hareket ettiğine dikkat çekildi.

İşgal rejimi, istihbarat birimlerinin gönderdiği dosyaları bahane ederek cezası biten esirlere tekrar idari ceza vererek onların tutukluluk halini sürdürüyor. Verilen idari cezası bittiğinde altı, bu da bittiğinde tekrar bir altı ay daha uzatılıyor. Esir de bu şekilde herhangi bir şeyle suçlanmaksızın zindanda kalmaya devam ediyor. Yıllarca bu şekilde zindanlarda kalan esirler var.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.