FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirleri kurtarmak için siyonistler esir alınmalıdır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, dünya tarihinin şahit olduğu savaşlardaki teamüllerin aksine her türlü dini, ahlaki, hukuki değeri çiğneyen Siyonist işgal rejimine karşı savaş yöntemlerini geliştirerek, ona karşı askeri ve siyasi alanda kazanımlar elde edecek bir yöntem buldu.

Kassam Tugayları, uzun bir sürecin ardından düşmanı dizginleyecek, ona karşı başarı sağlayacak, Siyonist zindanlarda bulunan binlerce esirin serbest bırakılması taleplerini kabul ettirecek yitiğini buldu. O, Siyonist askerleri esir alma operasyonuydu.

Siyonist işgal askerlerini esir alma düşüncesini intifadanın başlamasıyla uygulamaya başlayan direniş güçleri bu eylemlerini 1994 yılında yoğunlaştırdılar. Dolayısıyla 2006 yılının Haziran’ında Gazze toprakları üzerinde tankın içinden esir alınan Gilat Şalit Kassam’ın ilk esir alma operasyonu değildir.

İşte bu günün yıl dönümünde, 17 yıl önce 05 Ağustos 1993 yılında Kassam mücahitleri Onbaşı Yaron Hims’i (20) esir almış, Hims’in karşı koyması üzerine de mücahitler öldürmek zorunda kalmıştı.

Kassam’ın ardından başka direniş grupları da Siyonist askerleri esir alma operasyonlarına başladılar.

1993 yılı bu konuda işgalcilerin en fazla zayiat verdikleri yıldır. Bu yıl içinde yapılan sekiz esir alma operasyonunda 8 Siyonist asker ve 3 polis hayatını kaybetmişti.

Siyonist zindanlarında 11 bine yakın Filistinli esir bulunduğu müddetçe, Siyonist askerleri esir alma seçeneği de Kassam Tugaylarının önünde durmaya devam edecektir. Kassam ancak bu yolla bu kadar Filistinli esiri serbest bıraktırabilir. Gilat Şalit için yapılacak bir esir takası işlemi için ortaya konan çabalar er veya geç Kassam’ın bu adımını başarılı kılacak ve Şalit’e karşılık yüzlerce Filistinli esirin özgür kalmasına vesile olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.