FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirlerin cemaatle namaz kılmasına izin verilmiyor

Siyonist işgal zindanlarında yatan Filistinli esirlerin dışarıya ulaştırmayı başardığı mektup, cezaevi idarelerinin Ramazan ayının girmesiyle birlikte esirlere uyguladığı baskıları göz önüne serdi.

Ramallah yakınlarındaki Ofer Cezaevi’nden gönderilen mektupta, cezaevi yönetiminin Filistinli esirlerin avluda toplu halde namaz kılmasına izin vermediği ve bu nedenle esirlerin dar ve kalabalık koğuşlarda zor şartlarda namazlarını kıldıkları bildirildi.

Ramallah’tan eski esir Muhammed Bilal, işgal zindanlarının Ramazandaki durumu hakkında bilgi vererek, esirler arasında Ramazan sevinci yaşandığını fakat esirlerin yiyecek içecek temin ettikleri tek yer olan cezaevi kantininde fiyatların aşırı pahalı olduğunu söyledi.

Kantin sorununun büyük bir problem olduğuna dikkat çeken Bilal, cezaevi kantinindeki fiyatların dışarıya oranla kat kat fazla olması nedeniyle Esirler Bakanlığı ile ailelerin esirlere sağladığı yardımın esirlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini belirtti.

Ailelerin ziyaretinin yasaklanması nedeniyle esirlerin giysi ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarını da kantinden yüksek fiyatlarla gidermek zorunda kaldıklarını kaydeden Bilal, Ramazan ayında esirlerin cezaevi kantininden alışverişlerinin arttığını ifade etti.

En-Nakab gibi bazı cezaevlerinde sıcaklığın yüksek olduğunu ve özellikle Ramazan ayında bu cezaevlerinde hava sıcaklığının işkenceye dönüştüğünü söyleyen Bilal, esirlerin insan hakları örgütlerinden cezaevlerinde toplu halde namaz kılmalarına izin vermesi için Siyonist işgal yönetimine baskı yapmasını istediklerini aktardı.

Cezaevinden gönderilen mektupta, Hamas esirlerinin diğer esirlerden farklı olarak daha çok Kur’an-ı Kerim okudukları ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.