FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirlerin hanımları hem annelik hem babalık yapıyorlar

Siyonist işgal rejiminin Filistin direnişini yıldırmak amacıyla en sık başvurduğu uygulama onları özgürlüklerinden yoksun bırakmak. Normalde o insanların vatanlarının işgal edilmesi gerçek özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları anlamına geliyor. Fakat siyonist işgalci bu kadarını yeterli bulmayarak onları vatanlarının özgürlüğü yolunda mücadele etmekten alıkoymak bu mücadeleye destek verenleri yıldırmak amacıyla kendilerini sıkça tutuklayıp cezaevlerine koyuyor.

İşgal rejimi Filistinlileri özgürlüklerinden yoksun bırakma konusunda son derece rahat hareket edebilmek için onlara yönelik olarak idarî tutukluluk adında bir uygulamaya da başvuruyor. Bu uygulama bir Filistinlinin, hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmasına ve mahkemede dava açılmasına gerek görülmeden tutuklanması anlamına geliyor. İşgal rejimi kanunları bir Filistinlinin altı ay süreyle bu şekilde tutuklanmasına sonra da her altı ayda bir sadece savcılık kararıyla uzatılması suretiyle on kez tekrar edilmesine imkân sağlıyor.

Esirlerin eşleri ise evlerinde bir sabır ve hayat mücadelesi veriyor. Bir yandan kocalarından ayrı ve onların ilgisinden yoksun kalmanın getirdiği sıkıntılara sabretmek zorunda kalırken bir yandan da evlerinde çocukları için hem annelik hem de babalık görevi yapıyorlar.

Esirlerin eşleri evlerinde her ne kadar cezaevi dışında yaşıyor olsalar da duygularıyla ve yaşadıkları ızdıraplarla adeta hapiste tutulan eşleriyle birlikte bulunuyorlar. Onlar bir dava için açlık grevine gittiklerinde kendilerinin yedikleri kursaklarından geçmiyor. Bu açlık grevlerinin bazen haftalar hatta aylar sürmesi karşısında her an onların sağlık durumlarının kötüleşmesi sebebiyle hayati tehlike ortaya çıkması yönünde gelebilecek haberlerin korkusu içinde yatıp kalkıyorlar. Dolayısıyla gözlerine uyku girmiyor.

İşte bu duygularla birlikte bir de çocuklarına o acı ve ızdırabın sıkıntısını hissettirmeme konusunda gereken hassasiyeti göstermeleri, iç dünyalarında eşleriyle birlikte zindanların sıkıntılarını yaşasalar da çocuklarının bu sıkıntıyı hissetmemesi için yüzlerine yansıyan görüntünün yine gülümseme ve sevinç olması gerekiyor. İşte sabrın gerçek örneğini de burada ortaya koyuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (67) içerik yüklenmiştir.