HaberlerDünyaFilistinLübnanOrtadoğu

Filistinli esirlerin kaçması İsrail’e ve güvenlik önlemlerine büyük bir darbedir

Lübnan Hizbullah hareketi, Filistinli esirlerin cezaevinden kaçmasının, ırkçı İsrail’e ve sıkı güvenlik önlemlerine ağır bir darbe olduğunu vurguladı.

El-Meyadin’e göre; Lübnan Hizbullah hareketi Pazartesi günü yayınladığı bildiride, Filistinli 6 esirin Siyonist rejim İsrail’e ait zindandan kaçmasının “çok önemli bir başarı” olduğunu belirterek, “Filistinli Mücahidlerin yaptığı eylem,  Siyonist rejimin güvenlik ve istihbarat servisleri için utanç verici bir yenilgiydi.” dedi.

Hizbullah bildiride ayrıca, bu başarıyı Filistin halkının topraklarını ve esirlerini  kurtarmak için gösterdiği uyanıklığın, sabrın ve cihadın devam etmesinin bir başka nedeni olarak nitelendirdi ve bunun Filistinli esirler  sorununu yeniden incelemek ve rejimin acımasız ve tehlikeli durumunu ortaya çıkarmak için başka bir fırsat olduğunu bildirdi. 

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), dün (6 Eylül Pazartesi) sabah 6 Filistinli esirin, 1948’de işgal edilmiş bölgenin kuzeyinde yer alan Celbu’ Hapishanesi’nden tünel kazarak kaçmaları olayıyla ilgili bir açıklama yaparak bunun cesaretli bir kahramanlık ve işgal rejiminin güvenlik teşkilatının bütün engellerine göğüs germe olduğunu dile getirdi. 

Hamas’ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı açıklamada; “Başvurulan tüm uygulamalara ve alınan tüm güvenlik tedbirlerine rağmen Filistinli esirlerden bazılarının siyonist işgal rejiminin zindanlarından kaçmayı başarmaları ve bu yolla kendi çabalarıyla özgürlüklerini elde etmeleri, cesaretli bir kahramanlık eylemi ve kahraman esirlerimizin iradelerinin ve kararlılıklarının zaferidir.” dedi. 

Hamas sözcüsü, işgal zindanlarındaki esirlerin özgürlükleri için mücadelenin de kesintisiz bir şekilde süreceğini hatırlattı. 

Bu arada Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti, işgal rejiminin cezaevleri yönetiminin, zindanlardaki Filistinli esirleri bulundukları cezaevlerinden farklı cezaevlerine aktarmak suretiyle yerlerini değiştirdiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.