AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli esirlerin sorunları Avrupa Parlamentosu’nda tartışıldı

Filistinli Esirlerin Haklarını Savunmak İçin Avrupa Şebekesi, geçtiğimiz Perşembe günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda Filistin davasıyla ilgili düzenlenen oturumda İsrail cezaevlerinde yatan Filistinli esirler konusunu da gündeme getirdi. Avrupa Parlamentosu’ndaki oturum, Avrupa-Filistin İlişkileri Konseyi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Avrupa Şebekesi Başkanı Muhammed Hamdan, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, oturumun türünün ilk örneği olduğunu ve Avrupa Parlamentosu’nun daha önce hiç yıldönümünde En-Nekbe’yi tartışmadığını söyledi. Hamdan, oturumda ilk önce Avrupa Parlamentosu heyetinin Filistin’e yaptığı ziyaretin konuşulduğunu belirtti.

Avrupa-Filistin İlişkileri Konseyi Başkanı Arafat Mazi de Filistinli mültecilerin çektikleri sıkıntılara işaret ederek, Avrupa’nın mültecilerin dönüş hakkı politikasını benimseyerek bu sıkıntılara bir son verilmesinde rol oynayabileceğini söyledi.

Filistin Toprağı Heyeti Başkanı Prof. Selman Ebu Sitte ise konuşmasında, En-Nekbe’nin tarihini ve Filistinlilerin maruz kaldığı etnik temizliği anlattı. Dönüş hakkından bahsetmeden barıştan söz edilemeyeceğini ifade eden Ebu Sitte, işgal rejiminin silahlandırılmasına son verilmesini de istedi.

Bu arada Avrupa Şebekesi Başkanı Muhammed Hamdan, Filistinli esir Dırar Ebu Sisi’nin serbest bırakılmasını sağlamak için uluslararası destek kampanyası başlatıldığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.