FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli eski esir Ramallah yönetimini protesto için açlık grevine başlıyor

Filistinli eski esir Muhammed Et-Tâc, sağlık durumu kötü olmasına rağmen Ramallah yönetimin kasıtlı tıbbi ihmal politikasını protesto etmek üzere bugün (7 Temmuz Pazar) açlık grevine başlayacak.

Et-Tâc’ın açlık grevi eylemine başlama kararına Ramallah’taki Sağlık Bakanlığı’nın ve Filistin Yönetimi Başkanlık Ofisi’nin akciğer ameliyatı için Filistin dışına nakli konusunda gerekli yardımda bulunmaması neden oldu.

Filistinli eski esir Muhammed Et-Tâc’ın, birkaç ay önce sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle işgal zindanlarından serbest bırakıldığı bildirildi.

“Hurriyât” İnsan Hakları Merkezi Müdürü Hilmi El-A’rac, dün konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, Muhammed Et-Tâc’ın ilgili kurumlardan kendisine gerekli yardımın yapılması ve tedavi imkanı sunulması için iki buçuk ay beklediğini fakat yardım kararının idari ve bürokratik nedenlerle veya belki de hastanın hayati tehlikesinin olmadığını düşündükleri için uygulanmadığını söyledi.

El-A’rac, Muhammed Et-Tâc’ın tedavi için acil bir kararla tedavi için Avrupa’ya gönderilmesi gerektiğini, Et-Tâc’ın ciğerlerinin yüzde 85’inin çürüdüğünü, doktorların Filistinli eski esirin tedavi olmazsa sekiz aylık ömrünün kaldığını söylediğini ve bu sürenin üç ayının geride kaldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.