FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli eski esir Ramallah’taki maliye bakanlığı binası önünde kendini yaktı

Batı Yaka’daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Vesim Bilal Maruf isimli 20 yaşındaki Filistinli eski esir, bugün (30 Haziran Pazar) Ramallah’taki Maliye Bakanlığı binası önünde kendini yaktı.

Filistinli gencin Filistin Yönetimi’nin kendisini ihmal etmesini işgal zindanlarından serbest bırakılan esirlere onurlu bir hayat sürme imkanı sağlanması konusunda verdiği sözü tutmaması üzerine protesto amacıyla kendini yaktığı ifade edildi.

Görgü tanıkları, eski esirlerden Maruf’un Ramallah’taki Maliye Bakanlığı binası önünde gerçekleştirdiği eylem sırasında ellerinin ve göğsünün yandığını söyledi.

Filistin medya kaynaklarının bildirdiğine göre, Maruf eylem sonrası yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin kendisine ve kendisi gibi esirlere uyguladığı ihmal politikasını protesto etmek için böyle bir eylemi gerçekleştirdiğini belirtti.

Maruf, Ramallah’taki Maliye Bakanlığı ile Esirler Bakanlığı’nın sağlık sorunlarına ve ekonomik durumunun kötü olmasına rağmen hak ettiği ödenekleri gerekli şartların kendisine uymadığı gerekçesiyle ödemediğini söyledi.

Filistinli yerel kaynaklar, eski esirlerden Vesim Bilal Maruf’un Tulkerem’deki yerel sağlık komitesi tarafından verilmiş sağlık raporu olduğunu ve raporda yüzde 70 oranında çalışamaz durumda olduğunun belirtildiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.