İslami Davet

Filistinli Gazeteciler Forumu: Sanal Suçlar Yasası Tam Bir Felaket

10 Eylül 2017 18:54

Filistinli Gazeteciler Forumu, sanal suçlar yasasının baskıcı bir yasa olduğunu ve yasanın ilk kurbanlarının gazeteciler ile sosyal medya aktivistleri olduğunu açıkladı.

Forum,konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Batı Yaka’da düşünce ve basın özgürlüğünün çok geride olduğuna işaret etti.

Bildiride, sanal suçlar yasasının Filistin Parlamentosu değil Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından çıkarıldığı hatırlatıldı.

Yasanın uygulanmasının gazetecilerin ifade vermeye çağrıldığı ve gözaltına alındığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydeden Filistinli Gazeteciler Forumu, sudan bahanelerle basın organlarının kapatıldığını söyledi.

Yasanın düşünce ve ifade özgürlüğüne dair tek bir kelime dahi içermediğini belirten Filistinli Gazeteciler Forumu, yasanın bilfiil gerçekleşmemiş suçları dahi niyet okuması yaparak cezalandırdığını bildirdi.

Filistinli Gazeteciler Forumu, sanal suçlar yasasının tam bir felaket olduğunu ifade ederek, hukuki açıdan zayıf olan yasanın uluslararası kıstaslara da aykırı olduğuna dikkat çekti.

Filistin Yönetimi’nin söz konusu yasayla kamuoyunu korkutmayı amaçladığını kaydeden Filistinli Gazeteciler Forumu, yasanın kötüye kullanılabilecek esnek ifadeler içerdiğini belirtti.

Filistinli Gazeteciler Forumu: Sanal Suçlar Yasası Tam Bir Felaket Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık