FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli Gençler Mescid-i Aksa’nın Doğu Kesimini Yeniden Canlandırdı

Filistinli gençler 25 yılı aşkın bir süredir Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminde biriken taşları ve toprakları kaldırmayı başardı.
 
İşgal yönetimi, Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi’nin Mescid-i Aksa’nın doğu kesimini kullanmasına ve imarına izin vermeyerek, o bölgenin bakımsız halde kalmasını istiyor.
 
Kudüs uzmanlarına göre işgal yönetimi üzerinde sinagog inşa etme planları yaptığı söz konusu bölgeyi sahipsiz ve terkedilmiş bir bölge gibi göstermeye çalışıyor.
 
Bu yıl Ramazan ayında Filistinli gençler itikaf için Mescid-i Aksa’da bulunmalarını fırsat bilerek, yıllardır kapalı olan Er-Rahme Kapısı ve Et-Tevbe Kapısı’nın çevresinde geniş bir temizlik kampanyası gerçekleştirdi.
 
Filistinli gençler 25 yıldır bölgede biriken taşları düzenli bir şekilde Mescid-i Aksa’nın kenarlarına yerleştirdi.
 
Taşlardan cemaatin oturması için kanepeler yapan ve ağaçların çevresini daire şeklinde taşlarla düzenleyen Filistinli gençler, Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminin çehresini değiştirdi.
 
Mescid-i Aksa’nın doğu kesimini temizlemekle kalmayan gençler, aileleriyle birlikte iftar ve sahurlarını da o bölgede yaptılar.
 
“Er-Rahme Kapısı bizim” sloganıyla organize olan gençler, namazlarını da yine aynı bölgede kılarak yıllardır terkedilmiş bir halde duran bölgeyi yeniden canlandırdılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.