HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Filistinli gruplar Siyonist rejimi uyardı

Filistin direniş grupları, Filistinlileri bölgedeki Siyonist yerleşimciler için ‘sessiz ibadet’ etmelerine dair izin verilmesi kararını kınayarak, Filistinlileri Mescidi Aksa’da toplanmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Arab 21 internet sitesine göre, Filistin direniş grupları Mescid-i Aksa’da siyonist yahudi yerleşimcilere “sessiz ibadet” izni verilmesini tehlikeli bir saldırganlık olarak nitelendirdi ve Siyonistlere Kudüs’ün Kılıcı Savaşı’nı hatırlattı ve Batı Şeria ve 1948’deki Filistinlilere çağrıda bulundu. 

Filistin’in ileri gelen avukatlarından Halid Zebarika’dan sonra, Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesindeki İslami Hareket’in liderlerinden olan Şeyh Kemal El-Hatib de İsrail medyasında yer alan, Kudüs Sulh Mahkemesi’nin yahudilerin Mescidi Aksa’da sessizce ibadet etmelerine izin veren kararının Kudüs Bölge Mahkemesi tarafından iptal edildiğine dair haberlerin gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi. 

Kemal El-Hatib bugün dün yaptığı basın açıklamasında; “Mahkeme cuma günü  aldığı kararla durumu, Mescidi Aksa’ya yönelik yahudileştirme projelerinin önünü açabilecek basit yoruma açık hale getirmiştir.” dedi. 

Hatib açıklamasında; “Yapılan bir hile ve kamuoyunda İsrail yargısının adil bir duruşu olduğu kanaati oluşturma çabasıdır. Ancak bu hadise İsrail yargısının da İsrail’deki diğer kurumların kuyruklarından bir kuyruk olduğunu ispat etmiştir.” ifadesine yer verdi. 

Irkçı İsrail işgal rejiminin, yahudilerin Mescidi Aksa içinde sessizce ibadet edebileceklerine dair karar vermesi üzerine açıklama yapan Mescidi Aksa hatiplerinden Şeyh İkrime Sabri, işgal yönetiminin Mescidi Aksa hakkında vereceği herhangi bir kararın geçersiz ve tamamen yasa dışı olduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.