FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli gruplar uzlaşı için Kahire’de

Filistinli Gruplar Uzlaşı Komitesi Genel Sekreteri Dr. İyad Es-Sirac, başkanlığında bir heyetin Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderek Mısır İstihbaratı Başkanı General Ömer Süleyman ile bir araya geleceğini bildirdi.

Heyette Filistinli grupların temsilcilerinin yanı sıra akademisyenlerin, bağımsız isimlerin ve sivil toplum örgütleri üyelerinin de yer aldığını belirten Es-Sirac, Ömer Süleyman ile İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Mısır’ın uzlaşı taslağına çekincelerini ele alacaklarını söyledi.

Dr. İyad Es-Sirac bugün (6 Aralık Pazar) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Heyette Hamas’tan, Fetih’ten, İslami Cihad’dan, Halk Partisi’nden, Demokratik Cephe ve Halk Cephesi’nden temsilciler olduğu belirtilerek şu isimlere yer verildi: Gazi Hamed, Kemaleyn Şaas, Naim El-Ğalban, İmad El-İfranci, Macid Ebu Ramazan, Hamdi Şakura, Me’mun Ebu Şehla, Raviye Eş-Şevâ, Hazim Terzi, Nebil Kıssis, Ğassan El-Hatib, Teysir Muheysin, Hasan Abdo, Abdullah Es-Seafin, Raci Es-Sorani, Hani El-Mısri, Cevdet El-Hudari.

Ulusal uzlaşı tasarısı Kahire’de imzalanmadan önce Hamas’ın çekince gösterdiği noktaları ele almak üzere Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman’dan davet aldıklarını belirten Dr. İyad Es-Sirac, “Komite, Ömer Süleyman’ın davetini kabul etti. 2007’deki Mekke Anlaşması’nda da önemli rol oynayan Merhum Yasir Arafat’ın ekonomi danışmanı Halit İslam’ın yoğun çabaları sonucu görüşmeyi organize ettik” dedi.

Komitenin Gazzelilerin rahat yolculuk yapabilmeleri için Rafah Kapısı’nın idaresini teslim alacağını belirten Es-Sirac, Gazze halkının sıkıntılarının giderilmesi için harcanan çabaların önemine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.