FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli gruplardan ABD’nin Heniyye kararına tepki

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü başta olmak üzere Filistinli gruplar, ABD’nin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’yi terör listesine almasını kınadı.

İslami Cihad Hareketi sözcüsü Davud Şihab, Heniyye’nin terör listesine alınmasının Amerika’nın Filistin halkına, haklarına ve davasına yönelik saldırılarının devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Halk Cephesi Siyasi Birimi üyesi Kayed El-Gul de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Amerika’nın kararının Filistin halkına duyduğu düşmanlığın bir ifadesi olduğunu belirtti.

El-Gul, bölünmüşlük haline son vererek ve FKÖ Merkez Konseyi kararlarını uygulayarak ABD’nin bu kararına karşı çıkılması gerektiğini ifade etti.

Halk Partisi ise ABD’nin Heniyye hakkındaki kararının Filistin davasının tasfiyesini ve Filistin halkının işgale karşı mücadelesinin gayri meşru ilan edilmesini hedeflediğini belirtti.

Halk Partisi Genel Sekreteri Bessam Es-Salihi, kararın Amerika’nın ve Siyonist işgal rejiminin politikalarına hizmet ettiğini söyledi.

El-Mücahidin Hareketi Siyasi Birimi üyesi Mü’min Aziz de Amerika’nın kararının işgal rejimi yanlısı olduğunu kaydetti.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Arikat da, ABD Hazine Bakanlığı’nın İsmail Heniyye ve HAMAS’ın diğer bazı üst düzey üyelerini terör listesine almasını kınayarak, Filistinliler’in Beyaz Saray’ın Filistin karşıtı bu girişimine şiddetle karşı olduklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.