FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli Hasta Esir: “İşgal Cezaevlerinde Hasta Esirlere Tahmin Üzerine Teşhis Konuluyor”

İsrail’in Ramon Cezaevi’nde tutulan Filistinli hasta esir Şua’ Kemenci, işgal rejimi doktorlarının Filistinli esirlerin hastalıklarına tahmin yoluyla teşhis koyduklarını ve dolayısıyla konulan teşhisin bazen esirin hastalığıyla hiçbir ilgili olmadığını söyledi.

Kemenci, tahminen konulan yanlış teşhis sonucu Filistinli hasta esire yanlış ilaç verildiğini ve yanlış ilacın esirin sağlık durumunun daha da kötüleşmesine ve hatta ölümüne dahi yol açabildiğini ifade etti.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi’ne konuşan esir Kemenci, işgal zindanlarında hasta esirlere kötü muamelede bulunulduğunu, tedavilerinin geciktirildiğini ve İsrailli cezaevi doktorlarının esirlere kötü davrandığını, hasta esirin hastaneye götürülürken cezaevi nakil aracına elleri ve ayakları zincirli halde bindirildiğini ve havasız mekanlarda günlerce bekletildiğini, nakil sırasında tıka basa dolu odalara konulduğunu söyledi.

Filistin Esirleri Merkezi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistinli esirleri tıbbi ihmal ile yavaş yavaş ölüme mahkum etme politikasından vazgeçilmesi, esirlerin gerektiği gibi muayene ve tedavi edilmesi çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.