FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli kadın sadece Gazze’deki yakınlarını ziyaret ettiği için 3 aydır hapiste tutuluyor

Kadın esirlerden 27 yaşındaki Hibe Behcet Bedir’in durumu, siyonist işgal yönetiminin Gazze’yi orada yaşayanlar için bir hapishaneye çevirdiğini çok bariz bir şekilde gözler önüne seriyor.

Hibe hanım Gazze şehrinde dünyaya gelmiş. Ancak Yüce Allah kendisine Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinden Halid Bedir’le tanışıp evlenmek nasip etmiş. Dokuz yıl onunla Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinin bir köyünde birlikte yaşarken, Gazze’deki ailesini ve yakınlarını ziyaret etmekten mahrum kalıyor. Bundan birkaç ay önce bir fırsatını bulup Gazze’ye giderek yakınlarını ziyaret ediyor ve sonra yine eşinin, çocuklarının yanına dönüyor.

Onun böyle bir ziyaret gerçekleştirdiğini öğrenen işgalciler 2 Nisan 2013 gecesi evine baskın düzenleyerek kocasından eşini getirmesini istiyorlar. İki küçük kızları Melâk ile Yârâ’nın derin uykuda olduğu bu saatte Halid Bedir ile baskın gerçekleştiren işgalci askerler arasında tartışma yaşanıyor. Baskıncı askerler tartışmadan sonra zorla ve tehdit yoluyla getirttikleri Hibe hanımı sorguladıktan sonra tutuklayarak askerî jeepe bindirip götürüyorlar.

Hibe Bedir o tarihten bu yana işgal zindanlarında tutuluyor. Üç aydan beri Haşaron Hapishanesi’nin kadınlar bölümünde tutuluyor ve mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. Davası dört kere ertelenmiş.

Hibe Bedir’in tek suçu gidilmesi, ziyaret edilmesi yasak olan Gazze’deki akrabalarının yanına gidip onları ziyaret etmek. Üç aydan beri sekiz yaşındaki kızı Melâk ile beş yaşındaki kızı Yârâ’nın fotoğraflarına bakarak ağlayan Hibe Bedir, Gazze hapishanesindeki akrabalarını ziyaret etmekten dolayı Haşaron hapishanesinin dünyadan irtibatı kesik karanlık koğuşlarına kapatılmış durumda.

Kocası Halid Bedir ise eşini özgürlüğüne kavuşturamamanın acısıyla yanan yüreğinin sürekli yıprandığının farkında olsa da bu acısını dile getirmekten bile çekiniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.