FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli kardeşler 62 yıl sonra bir araya geldi

1948 ‘de Siyonist işgal çetelerinin Filistin topraklarında işlediği katliamların ardından başlayan ve 62 y ıl süren ayrılık acısından sonra Filistinli iki kardeş Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde yer alan habere göre, 82 yaşındaki abi Mahmud Abdulhafiz, 75 yaşındaki küçük kardeşi Muhammed ile Amman’ın doğusundaki Taberbur bölgesinde bir akrabalarının evinde buluştu.

Mahmud Abdulhafiz, hikayesini anlatırken şöyle dedi: “Dul annem ve iki kardeşimle Siyonist çetelerin katliamlarından kaçmak için köyümüz Eş-Şuvekye’den çıkarak Irak’a gittik. Sonra Amerikan güçlerinin Irak’ı işgaliyle Suriye’ye göçtük. Sonra İsveç’e iltica ettik ve orada yerleştik. Dokuz çocuğum var.”

Ailesinin göç sırasında dağıldığını ve kardeşlerinin farklı yerlere göç ettiğini anlatan Mahmud Abdulhafiz, Muhammed’den daha sonra haber alamadıklarını, yıllar önce Kudüs’e geri dönen annelerinin Muhammed’i çok aradığını fakat bulamadığını söyledi.

Muhammed’in Akka’da yaşadığına dair haberler geldiğini ve e-mail yoluyla bazı Filistinlilerden bilgi aldıklarını kaydeden Mahmud Abdulhafiz, “Bir yıl dört aydır bu buluşma için hazırlanıyorduk. Allah’a hamdolsun ölmeden kardeşimi gördüm. Fakat onu daha önce görebilmiş olmayı isterdim” dedi.

Küçük kardeş Muhammed ise 13 yaşından bu yana Filistin içinde birçok yerde bulunduğunu ve çalıştığını, daha sonra evlenerek Akka’ya yerleştiğini, 86 yaşında bir kız kardeşlerinin daha olduğunu, terk ettikleri köylerinde yaşayan kız kardeşine de son günlerde ulaştığını söyledi.

Mahmud ile Muhammed’in buluşmasına kız kardeşleriyle birlikte çocuklarından ve torunlarından birçoğu da katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.