İşgalci İsrail RejimiFilistin

Filistinli liderler ve siyasilerden Kudüslü direnişçilere büyük destek

Filistinli lider, yönetici, kanaat önderi ve milletvekili adayı siyasi şahsiyetlerden, Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Mescidi Aksa’ya kalkan olan Kudüslü direnişçilere üst üste destek açıklamaları geldi. Tüm Filistinliler, dün geceden bu yana Kudüs’te yükselen intifada çağrıları için yekvücut oldu.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Rafet Nasif, işgal güçleri ile ırkçı Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’yı kirletme girişimlerine karşı destan yazan Filistinli direnişçileri özellikle de Kudüslü kahramanları selamladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hamaslı yönetici Nasif, Filistinli direnişçilerin, zulüm karşısında Kudüs sokaklarında çizdiği gurur verici karelerin tüm dünyaya  mesajlar verdiğini belirterek, “Herkes bilmelidir ki kutsal Kudüs kenti, çatışmaların kalbi, direnişin simgesi, İslam ümmetinin nabzı ve ruhudur.” ifadelerini kullandı.

Surları, avluları ve kapılarıyla bütün Mescidi Aksa’nın tartışmasız Müslümanların hakkı olduğuna vurgu yapan Nasif, İsrail yönetiminin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün ana kapılarından biri olan Bab El-Amud (Şam Kapısı) çevresinde aldığı tedbirlerin, Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya girişini engellemesi ve Müslümanların ibadet özgürlüğünü kısıtlamasının faşizmin doruk noktasını temsil ettiğini söyledi.

Nasif, hiç kimsenin Mescidi Aksa’yı gerçek sahiplerinden almaya güç yetiremeyeceğinin ve İslami mekanları her koşulda müdafaa etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı Kudüs, Mescidi Aksa ve Filistinlileri korumak için direniş gösteren gençleri selamlayan Hamas’ın milletvekili adayı Muhammed Hammade, Kudüslü gençlerin, mübarek Ramazan ayının idrak edildiği bu günlerde kutsallarını himaye etmekle büyük bir hayır işlediklerine işaret etti.

Direnişin gerçekleştiği zamana dikkat çeken Hammade, gece geç saatlerde çok sayıca Filistinli gencin Kudüs sokaklarına inmesinin, İsrail yönetiminin statü dayatmalarının hezimete uğramaya mahkum olduğunu gösterir mahiyette olduğunu bildirdi.

Hammade, dün gece yaşananların, Kudüs halkının her ne pahasına olursa olsun meşru hakları savunmaktan geri durmayacağı, işgalcilerin engellemelerine rağmen sandıklara gidip iradelerini ortaya koyacakları, mani olmaya çalışması halinde işgal güçlerine karşı çatışmalara girmeye hazır olduklarının delili olduğunu aktardı.

“Kudüs Halkı Her Türlü Bedeli Ödemeye Hazırdır”

Filistin Parlamentosu Değişim ve Islah Grubu üyesi Selfit Milletvekili Dr. Nasır Abdülcevad ise Kudüs’te yaşananların, Filistin seçimlerinin burada da yapılması gerektiği hakikatinin İsrail tarafına dayatılmasının doğruluğunu teyit ettiğini söyledi.

Açıklamasında Abdülcevad, “Kudüs’te gerçekleşen hadiseler, Kudüs’ün düşmana boyun eğmeyeceğini göstermek amacıyla İsrail’e baskı kurmak için fırsattır. İsrail’in, seçimlere engel olması halinde Kudüs, her türlü bedel ödemeye hazır olduğunu dün gece ilan etti. Ancak İsrail buna hazır değil.” dedi.

“Kudüslü Direnişçiler Yalnız Değildir”

Diğer taraftan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, irade ve kimlik savaşında Kudüs halkının yalnız olmadığını ve her zaman yanlarında olacaklarını vurguladı.

Yaptığı açıklamada Heniyye, “Kudüs’ün topraklarını, kutsallarını ve halkını savunmaya ve aynı zamanda işgalcilerin yok etmeye ve ortadan kaldırmaya çalıştığı Arap ve İslami kimliğini müşahhas hale getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Tüm Filistin halkını, Kudüslülerin direnişine destek vermeye ve yanlarında durmaya davet eden Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Kudüslülerin özgürlüğü ve izzetleri için her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

Heniyye, “Kudüs savaşı; medeniyet savaşıdır, kimlik ve burada varolmanın savaşıdır. Bu savaş, işgal altındaki bir halk ile işgal gücü arasındaki irade savaşıdır.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.