FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli mücahidler füze kapasitelerini geliştirdiler

İsrail radyosu dün akşam (21 Aralık Pazar) verdiği haberde, İsrail istihbarat teşkilatı başkanının hükümet toplantısında, Hamas hareketinin Kiryat Gat, Askalan ve Eşdud’u vurabilecek füzelere sahip olduğunu, aynı şekilde Bi’r es-Saba’nın da bu füzelerin tehdidi altında bulunduğunu söylediğini bildirdi.

Radyonun verdiği habere göre, Siyonist hükümetin yaptığı toplantıya katılan İsrail İstihbarat Başkanı Yuval Diskin ayrıca şunları ifade etti: “Hamas hem kendi askeri birliğine hem de diğer silahlı Filistinli örgütlere füze atma izni vermiş. Hamas’ı doğru anlamamız gerekir. Hamas hareketi, şartların iyileştirilmesi kaydıyla ateşkesin uzatılmasını istiyor. Kuşatmayı kaldırmamızı, saldırıları durdurmamızı ve ateşkesi Batı Yaka’yı da kapsayacak şekilde genişletmemizi istiyor.”

Diskin konuşmasının devamında Hamas’ın sahip olduğu bütün askeri gücü şu ana kadar henüz kullanmadığını, elindeki silahlarla, şartlar gelip çattığında daha geniş çaplı bir karşılık vereceğini belirterek, “Kanaatimize göre, önemli bazı dinamiklere veya alt yapıya zarar verdiğimizde Hamas daha uzun menzilli füzelerle karşılık verecektir.” dedi.

Mısır’ın arabuluculuğu konusuna da değinen Diskin sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrail ile Filistinliler arasında çok etkin bir arabulucu yok. Mısırlılar adeta oturuyorlar. Mısır ile Hamas arasında güven sorunu var. Buna rağmen Mısır’ın arabuluculuğunu hafife almamamız gerekir. Hamas arabulucuya ihtiyaç hissettiği an, Mısır taraf olmak için tekrar sahneye çıkacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.