İslami Davet

Filistinli mülteciler eğitime desteğini azaltan UNRWA’yı protesto etti

10 Eylül 2012 4:37

Filistinli onlarca mülteci dün (9 Eylül Pazar) Gazze’de Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) karargahı önünde toplanarak örgütün eğitimde kemer sıkma politikasını ve mülteci kamplarındaki hizmetlerini azaltmasını protesto etti.

Gösteri, UNRWA’nın mülteci kamplarında eğitim alanında verdiği hizmetlerde kısıntı yapması ve özellikle Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah ve Han Yunus’da mülteci kamplarındaki yeni mahallelerde hizmet vermeyi reddetmesi üzerine Filistinli Mülteciler Halk Komiteleri’nin çağrısıyla gerçekleştirildi.

UNRWA’nın eğitim hizmetlerinde kısıtlama politikasından vazgeçmesini isteyen göstericiler, örgütün söz konusu politikası nedeniyle sınıflarda aşırı derecede yoğunluk yaşandığını ve 400 öğretmen kadrosunun iptal edildiğini söyledi.

Eş-Şati Mülteci Kampı’ndaki Halk Komitesi Başkanı Neşet Ebu Umeyra, gösteri sırasında yaptığı konuşmada, En-Nekbe’nin UNRWA’ya bağlı okullarda insan hakları dersinde mutlaka okutulması ve İslami eğitim dersinin de konunun uzmanı kişiler tarafından verilmesi gerektiğini ifade etti. Ebu Umeyra, okulların eskiyen ve perişan haldeki eşyalarının da yenilenmesini istedi.

Filistinli mülteciler eğitime desteğini azaltan UNRWA’yı protesto etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık