FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli mülteciler Gazze’deki UNRWA binasının kapılarını kapattı

Onlarca Filistinli mülteci dün (20 Temmuz Çarşamba) Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü UNRWA’nın Gazze kentindeki merkez binasının kapılarını kapatarak, verilen hizmetlerin azaltılmasını ve örgütün isminden “yardım” ve “çalışma” kelimelerinin çıkarılmasını protesto etti.

Mültecilerin büyük araçlarla UNRWA’nın kapılarını kapattığını ve binanın önünde eylem çadırı kurduklarını, örgütün Filistinli mültecilere verdiği hizmetleri büyük oranda azaltmasını kınayan sloganlar attıkları söylendi.

Mültecileri gösteriye çağıran Gazze’deki Mülteciler Halk Komiteleri Başkanı Muin Ebu Ovkel, UNRWA’nın hizmetlerinin azaldığını ve isim değişikliği yoluyla örgütün kuruluş amacından saptırılmak istendiğini ifade etti.

UNRWA’nın hizmetlerinin azaltılmasının ve isminin değiştirilmesinin mültecilere karşı planlanan komplonun bir parçası olduğunu söyleyen Ebu Ovkel, UNRWA’nın mültecilere sunduğu hizmetin lütuf değil örgütün görevi olduğunu dile getirdi.

UNRWA merkez binasının kapılarını sabah saat dokuzdan ona kadar bir saatliğine kapatmanın protesto faaliyetlerinin başlangıcı olduğuna işaret eden Ebu Ovkel, bugün ise binanın kapılarının gün boyu kapatılacağını söyledi.

Mülteciler Halk Komiteleri Başkanı, UNRWA’nın eski ismine dönmesini ve mültecilerden kestiği hizmetleri yeniden vermeye başlamasını istedi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü UNRWA ismindeki “yardım” ve “çalışma” kelimeleri çıkararak ismini “Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Örgütü” olarak değiştirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.