FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli mültecilerin sıkıntılarına ışık tutulmalıdır

Filistinli sanatçılar ve entelektüeller Nekbe’nin 62. yıldönümü münasebetiyle Gazze’de düzenlenen gösteri sırasında Arap ülkelerindeki meslektaşlarını Filistinli mültecilerin sıkıntılarına ışık tutmaya davet etti.

Gazze’de Filistinli Sanatçılar Birliği binasının önünden Meçhul Asker Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşe katılan onlarca sanatçı ve entelektüel, Birleşmiş Milletler kararlarıyla da kabul edilen Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkına bağlı olduklarını ifade eden pankartlar taşıdı.

Filistin halkının haklarından taviz vermemeye ve gruplar arasında uzlaşma sağlayarak Filistin’deki iç bölünmeye sona erdirmeye çağıran sloganlar atan sanatçılar, 1948’de işgal edilen topraklardan kovulan Filistinlilerin çektiği çileleri anlatan marşlar söyledi.

Filistin Sanatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Zeyneddin gösteride yaptığı konuşmada Filistin halkının çıkarlarının özünü teşkil eden sabitelere ve dönüş hakkına sımsıkı sarılmak gerektiğini vurguladı.

Arap ve İslam ülkeleri halklarıyla Arap Sanatçılar Birliği’ni Filistin davasını desteklemeye davet eden Zeyneddin, Filistin davasının ve dönüş hakkının medyada dile getirilmesini ve Filistinli mültecilerin sıkıntılarını dile getiren belgesel filmler yapılmasını istedi.

Arap sanatçıları Gazze’ye uygulanan ambargoyu kırmak üzere yürüyüş tertip etmeye çağıran Zeyneddin, Filistinli grupları da Siyonist işgalcinin politikalarıyla mücadele için birlik olmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (16) içerik yüklenmiştir.