FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli siyasi tutuklu İslam Hamid’i serbest bırakıldı

Filistin halkını ve Filistin davasını unutup direnişçi avını sürdüren ve bu şekilde düşmana gönüllü hizmetler sunan Filistin Yönetimi’ne bağlı istihbarat birimi, Ramallah yakınlarında Siyonistlere ateş emri verdiği suçlamasıyla tutuklanan ve 5 yıldan beri zindanda tutulan siyasi tutuklu İslam Hamid’i serbest bıraktı.

İslam Hamid, Filistin Yönetimi’ne bağlı mahkemelerin verdiği ceza iki yıl önce bitmesine rağmen istihbarat biriminin kendisini serbest bırakmamasını protesto etmek amacıyla 100 günden fazla süredir açlık grevi direnişini sürdürüyordu.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, istihbarat birimi cezaevinde onu koruduklarını, dışarı çıkması durumunda işgal güçleri tarafından tutuklanabileceğini veya öldürülebileceğini gerekçe göstererek serbest bırakmadığını iddia ederken, ailesinden bu konuda taahhüt istiyordu.

Emniyet sözcüsü Adnan Damiri yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hamid’in güvenlik güçlerinin elinde olmasının kanuna aykırı olduğunu biliyoruz. Ancak amaç onu korumaktır. Çünkü biz ancak onu cezaevinde koruyabiliriz. Bunu dışarıda yapamayız. Çünkü Filistinlilerin her yerde kontrol ve otoriteleri yok.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.