FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli tutsak Arafat Caradat’ın ağır işkence sonucu öldürüldüğü saptandı

Dün kalp krizi sonucu öldüğü iddia edilen ancak işkencede hayatını kaybettiği şüpheleri bulunan Filistinli tutsak Arafat Caradat’ın otopsi sonucu açıklandı. Caradat’ın ağır işkence sonucu öldürüldüğü saptandı.

Ramallah’ta bir basın açıklaması düzenleyen Filistin Yönetimi Esir Bakanı İssa Karake, otopsi raporu neticesinde, İsrail hapishanesinde hayatını kaybeden 30 yaşındaki Filistinli Arafat Caradat’ın ağır işkence ile öldürüldüğünü açıkladı.

Karake, Filistinli yetkililerin nezaretinde İsrail’de gerçekleştirilen otopside, Caradat’ın boyun, omurga, el ve bacaklarında 6 kırık kemik tespit edildi.

Karake, sonucun “şok edici ve acı dolu” olduğunu söylerken, İsrailli yetkililerin “kalp krizi” iddiasının geçerli olmadığını, otopside Caradat’ın kalbinin sağlam olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Caradat’ın sağ arka üst bölgesinde çok sayıda ezik ve çürük, sağ göğüs bölgesinde ise sivri yuvarlak bir cismin yol açtığı bir yara tespit edildi. Karake, Caradat’ın sağdan ikinci ve üçüncü kaburgalarının da kırık olduğunu söyledi. Caradat’ta felç izine de rastlanmadı.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada ise, Caradat’ın vücudundaki yaraların ve kırıkların, acil yardım ekibinin Caradat’a müdahale ederken meydana gelmiş olabileceği iddia edildi. Bakanlık, ilk bulguların kesin ölüm nedenine karar vermek için yetersiz olduğunu söyledi.

Caradat’ın avukatı Kamil Sabbağ, müvekkilinin İsrailli sorgucular tarafından işkenceyle öldürüldüğünü söyledi. Sabbağ, Caradat’ı en son perşembe günü gördüğünü, mahkeme salonuna girdiğinde kamburunun çıktığını ve hasta göründüğünü söyledi. Avukat, müvekkilinin yanına oturduğu zaman onun kendisine, “Sırtımda ve diğer bölgelerde ciddi ağrılar var. Sorgu sırasında beni dövdüler ve uzun süre bir yere astılar.” dediğini aktardı.

Caradat’ın cenazesi, yarın Batı Şeria’daki doğum yeri Sair’den kaldırılacak.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.