FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli tutsak milletvekillerinin hepsi serbest bırakılsın

Filistinli Tutsak ve Tutuklu Haklarını Savunmak İçin Avrupa Organizasyonu, Filistin Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk’in özgürlüğüne kavuşması münasebetiyle yaptığı açıklamada bu konudaki sevincini dile getirirken işgal yönetimi zindanlarında tutulan diğer tutsak milletvekillerinin de tümünün serbest bırakılmasını talep etti.

Filistinli Tutsak ve Tutuklu Haklarını Savunmak İçin Avrupa Organizasyonu Başkanı Muhammed Hamdan konu hakkında yaptığı açıklamada, Filistinli milletvekillerinin zindanda tutulmasının tüm uluslararası kurallara, anlaşmalara ve yasalara aykırı olduğuna dikkat çekerek parlamenterlerin dokunulmazlığı kurallarının bütün bu anlaşmaların ve yasaların metinlerinde açık ifadelerle geçtiğini hatırlattı.

Dr. Aziz Duveyk’in Filistin’in yasamasının sembol ismi olduğunu dile getiren Muhammed Hamdan onun özgürlüğüne kavuşmasının Filistin halkının siyonist işgal karşısında verdiği kararlı mücadelenin bir başarısı olduğunu dile getirdi.

Muhammed Hamdan, Filistinli Tutsak ve Tutuklu Haklarını Savunmak İçin Avrupa Organizasyonu’nun işgal devleti zindanlarında tutulan Filistinli milletvekillerinin tümünün özgürlüğüne kavuşması için mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

İşgal devletinin Filistinli milletvekillerinin bazılarını serbest bırakırken bir yandan da tutuklamaları sürdürdüğünü de hatırlatmakta yarar görüyoruz. Son olarak Batı Yaka’nın Ramallah milletvekillerinden Ahmed Mübarek tutuklanmıştı.

Dün (19 Temmuz Perşembe) özgürlüğüne kavuşan Dr. Aziz Duveyk ise özgürlüğüne kavuşmasının ardından evine gitmeden önce Filistinli tutsaklara ve siyasi tutuklulara destek için açlık grevi eylemi başlatan el-Halil Üniversitesi öğrencilerinin yanına giderek onlara destek vermesiyle dikkat çekti. Duveyk burada kendini karşılamaya gelen kalabalığa yaptığı konuşmada tutsaklara ve siyasi tutuklulara destek eylemi düzenleyen öğrencilerin ihmal edilmemesi, isteklerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.