AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinli tutuklular daha sıkı korunan cezaevlerine nakledildi

Mısır zindanlarındaki Filistinli siyasi tutukluların aileleri adına konuşan İmad Es-Seyyid, Mısır güvenlik güçlerinin altı Filistinli siyasi tutukluyu daha sıkı korunan cezaevlerine naklettiğini söyledi.

Dün akşam (12 Şubat Cumartesi) konuyla ilgili bilgi veren Es-Seyyid, “Mısır ordusu askerleri, altı Filistinli siyasi tutukluyu İsmailiyye’deki El-Ğazveli Cezaevi’nden alarak uçakla Halvan’daki çok sıkı korunan El-Agrab Cezaevi’ne götürdü” dedi.

Mısır güvenlik güçleri cezaevlerinde çoğunluğu siyasi tutuklu olmak üzere 30’dan fazla Filistinliyi alıkoyuyor.

Mısır’da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesi için başlatılan gösterileri fırsat bilen mahkum ailelerinin cezaevlerini basıp mahkum ve tutukluları serbest bırakması sonucu Filistinli tutuklulardan bir kısmı da Mısır’dan Gazze Şeridi’ne dönmeyi başardı.

Merkezi Oslo’da bulunan Filistinli Esirlerin Haklarını Savunma Birliği, önceki gün (11 Şubat Cuma) yayınladığı bildiride, Mısır zindanlarında haksız yere hapsedilmiş onlarca Filistinli bulunduğunu ve birçoğunun Mübarek rejimi zamanında işkencelere maruz kaldığını belirterek Mısır zindanlarında bulunan tüm Filistinli esirlerin ve tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.