FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler, Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemlerini aralıksız devam ettiriyor

Filistin halkından binlercesi dün Salı günü Nablos kentinde Amerikanın Büyük Dönüş Yürüyüşü planının protesto ederek gösteri düzenlediler.

İsrail’in başından beri bir kalkışma olarak göstermeye çalıştığı Filistinlilerin “Büyük Dönüş Yürüyüşü”, her türlü karalamaya ve dezenformasyona rağmen devam ediyor.

İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki Celile bölgesinde bazı arazilere el koymak istemesi üzerine 30 Mart 1976 tarihinde başlayan olaylarda 6 Filistinlinin öldürülmesi ve yüzlercesinin yaralanması münasebetiyle her yıl Filistinliler tarafından değişik etkinliklerle anılan Toprak Günü (Yevmu’l Ard)’nün bu yılki teması “Büyük Dönüş Yürüyüşü” olarak belirlendi. 30 Mart 2018’de Gazze’nin İsrail sınırlarına gelen yaklaşık 30 bin Filistinli, buradan seslerini dünyaya duyurmak ve İsrail işgaline son verebilmek için protestolara başladı. Filistinlilerin Nekbe (Büyük Felaket) olarak kabul ettikleri İsrail devletinin kuruluş tarihi olan 15 Mayıs’a kadar sürdürülmesi planlanan bu gösterilere katılanlardan, İsrail askerlerinin güvenlik ve terör bahanesiyle gerçek mermilerle müdahale etmesi sebebiyle şimdiye kadar 45’i hayatını kaybederken 5 bin’den fazlası da yaralandı.

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile İsrail ve Yahudi yerleşimcilerin işlediği suçlara için ciddi bir soruşturma açması çağrısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, UCM’den işgalci İsrail ve Yahudi yerleşimcilerin işlediği suçların ciddi şekilde soruşturulması istendi.

Filistinlilere yönelik saldırıları durdurmak ve uluslararası koruma sağlamak için uluslararası bir tutum sergilenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin kalan güvenirliğini savunmak için 2334 sayılı karar başta almak üzere yerleşim birimleriyle ilgili tüm BM kararlarının uygulanmasını garantileyecek gerekli önlemlerin alınması talep edildi.

Açıklamada, ABD’nin, işgal güçlere ve politikalarına gözü kapalı bir şekilde destek vermesinin, İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin ihlallerinin üstünü örttüğüne işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (46) içerik yüklenmiştir.