FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler, “Google Earth’te Adını Evinin Üstüne Yaz” kampanyası başlatıyor

Filistinliler bu yıl En-Nekbe’yi (Büyük Felaket) anma etkinlikleri kapsamında işgal edilen topraklar üzerindeki tarihi haklarını tescil etmek için farklı bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Gazze’deki Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed El-Medhun’un (1 Mayıs Çarşamba) düzenlediği basın toplantısıyla bu yıl “Dönüşümüz ve Birliğimiz” sloganıyla gerçekleştirilecek En-Nekbe’nin 65. yıldönümü etkinliklerini başladığı ifade edildi.

En-Nekbe’nin 65. yıldönümünü anma etkinlikleri organizasyon komitesi koordinatörü Atıf Askul, bu yıl çok farklı etkinliklerin ve önemli programların gerçekleştirileceğini bildirerek, etkinliklerden birinin de “Google Earth’te adını evinin üstüne yaz” kampanyası olduğunu söyledi.

Kampanyanın teknoloji uzmanı bazı Filistinlilerin önerisi ile gündeme geldiğine işaret eden Askul, Filistinli mültecilerin uzaklaştırıldıkları evleri ve toprakları üzerindeki haklarını internetteki harita üzerinde tescil etmek istediklerini belirtti.

En-Nekbe’yi anma etkinlikleri süresince sosyal paylaşım sitelerini ve internet teknolojisini kullanmak gerektiğini söyleyen Askul, Filistinli mültecilerin Google Earth sitesine girerek babalarının ve dedelerinin evlerinin yerini bulabileceklerini ve üzerine isimlerini yazabileceklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (13) içerik yüklenmiştir.