FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler kendi toprakları üzerinde ev yapamazken Siyonist Subay Gasp Ettiği Topraklar Üzerinde Yasadışı Kompleks İnşa Etti

İşgal rejimi İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, işgal rejimine bağlı Sivil İdare’de çalışan Yossi Levitt adındaki memurun Gush Etzion bölgesinde Filistinlilere ait arazileri önce hükümet arazileri olarak ilan ettiğini, ardından işinden istifa edip bölgeyi ele geçirdiğini ve bölgede yasa dışı bir şekilde kendine özel bir kompleks inşa ettiğini yazdı.

Siyonist subayın Tzurei Ye’elim adını verdiği ve hukuki bir izin almadan ortağıyla birlikte inşa ettiği kompleks bir çiftlik ve misafirhaneden oluşuyor.

Denizden yüksekliği 850 metre olan tepenin üzerinde kurulan çiftlik ölü denize bakıyor. Gush Etzion Konseyi’ne takdim edilen kompleks, “İsrail vatanında yerleşme rüyasının kendilerini birleştirdiği iki ortağın inşa ettiği eğitim çiftliği” olarak tanıtılıyor.

İki ortak kurdukları kompleksi 2014 yılından beri idare ediyorlar. 250 dönümlük arazi üzerinde kurulan kompleks Maale Amos yerleşkesi yakınlarında yer alıyor.

Çiftliğin etrafından mera olarak kullanılan 17 bin dönüm arazi bulunuyor. Komplekste bir misafirhane, üzüm ve zeytin bağları yanında bir de küçükbaş hayvanlar için çiftlik bulunuyor.

24 Kasım 2013’te Sivil İdare tarafından hükümet toprakları olan ilan edilen bölgede 2014 yılında hiçbir izin ve ruhsat alınmadan kompleks inşa ediliyor.

Filistinliler kendi toprakları ve arazileri üzerinde ev yapamazken, evlerinin üstüne kat inşa edemezken ve daralan evlerine ek yapamazken, bu topraklara yerleştirilen Yahudi yerleşimciler istedikleri gibi davranabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.