FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler Obama’nın geçici barış konusundaki açıklamasına tepki gösterdi

Özerk Filistin Yönetimi ve ırkçı İsrail arasında Amerika’nın arabuluculuğunda aylar öncesinde yeniden başlayan ve tıkanmaya giren sözde barış görüşmelerini yeniden canlandırmaya çalışan Amerika’nın, ırkçı İsrail’e sınırsız desteği Filistinlilerin tepkilerine neden olmaya devam ediyor.

Amerikan başkanı Obama’nın, Filistinliler ile siyonist İsrail arasında en azından geçici bir barış anlaşmasının sağlanması gerektiğine açıklamasına Filistinlilerden derhal itiraz gelirken Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, geçici bir anlaşmayı kesinlikle kabul etmeyeceklerini bildirdiler.

Reuters’in verdiği habere göre, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, dün İntifada’nın 26. yılı münasebetiyle yayınladığı bildiride, “Filistin milleti, başkenti Kudüs olan, kendi topraklarında bağımsız Filistin devletinin kurulmasını engelleyen, toprakları ve sularının gasbedilmesini içeren her türlü anlaşmayı reddedecektir” denildi.

Bu arada Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Hannan Aşravi de ‘Filistin’in Sesi’ radyosuna verdiği demeçte, siyonist İsrail ile her türlü sözde barış anlaşmasını reddederken, “iki taraf arasında yeni bir anlaşmaya ihtiyaçları olmadığı aksine daha önce imzalanan anlaşmaların yani ırkçı İsrail’in Filistin topraklarındaki işgaline son verecek anlaşmayı yürürlüğe koymasına ihtiyaç vardır” dedi.

Bu arada bazı Filistinli yetkililer de Obama’nın açıklamasını Filistinliler aleyhinde yeni bir komplo olarak nitelediler.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.