FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler Siyonist İsrail rejimini protesto ettiler

Terör rejimi İsrail yönetimi, tıbbi ihmal nedeniyle işgal zindanlarında kalp krizi geçirerek şehit olan esir Yasir Hamdune’nin naaşını dün (26 Eylül Pazartesi) akşam saatlerinde El-Celeme askeri kontrol noktasında Filistinlilere teslim etti.

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, şehit Yasir Hamdune’nin bugün öğle namazının ardından doğum yeri olan Cenin’e bağlı Yabed beldesinde toprağa verileceğini açıkladı.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, Filistinli esir Yasir Hamdune’nin işgal zindanlarında sistematik bir şekilde uygulanan tıbbi ihmale maruz kaldığını söyledi.

Esirlere Destek Milli Komitesi, esir Yasir Hamdune’nin tıbbi ihmal nedeniyle işgal zindanlarında hayatını kaybetmesini protesto amacıyla dün (26 Eylül Pazartesi) Nablus’taki Kızılhaç binası önünde gösteri düzenledi.

Protesto gösterisine esir aileleri, Filistinli grupların liderleri ve milletvekilleri de katılırken, esir Hamdune’nin posterlerini taşıyan göstericiler işgal zindanlarında Filistinli esirlere uygulanan kasıtlı tıbbi ihmal politikasını kınadı.

Filistinli Gruplar Koordinasyon Komitesi ve Esirlere Destek Komitesi adına konuşan Mahir Harb, işgal zindanlarındaki tıbbi ihmali eleştirerek, esir Hamdune’nin şehadetinden tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Harb, uluslararası kurumlardan ve Kızılhaç’tan sessizliklerini bozarak Filistinli esirler ve özellikle de hasta esirler konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.