FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler Toprak Günü’nü Anıyor

İşgal edilmiş topraklarını unutmamak, bu bilinci yeni nesillere aktarmak, bu uğurda verilen mücadeleyi diri tutmak ve topraklarından vazgeçmedikleri mesajını vermek için Filistinliler Toprak Günü’nü anıyor.

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler bugün (30 Mart Çarşamba) Toprak Günü’nü anmak için bir dizi etkinliğe başladı. Bu amaçla bütün şehir, belde ve köylerde kepenkler kapatılırken, El-Bettuf ve En-Nakab’ta iki büyük gösteri ve yürüyüş düzenleneceği belirtildi.

Gösteri ve yürüyüşlerin 30 Mart 1976 yılında Et-Tayyibe şehrinde şehit edilen El-Bettuf’tan Hayr Yasin, Sahnin’den Hatice Şevahine, Hıdır Helayile, Reca Ebu Reyya, Kefer Kenna’dan Muhsin Taha ve Nur Şems Mülteci Kampı’ndan Re’fet Ez-Zuheyri adına yapılan anıtın önünde başlayacağını duyuran düzenleme komitesi, bütün kesimlere gösterilere katılmaları çağrısında bulundu.

Toprak Günü münasebetiyle dün Batı Yaka ve Gazze’de Filistinliler zeytin fidanları ekerek çalışmalar yaparken, bugün de bir çok yerde gösteri ve yürüyüş yapılacak.

Filistin içinde olduğu kadar dünyanın değişik noktalarına dağılan Filistinliler de bulundukları yerlerde bugünü anarak Filistin topraklarına bağlılıklarını yinelemekte, yeni nesillere de bu bilinci aktarmaktadırlar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.