FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinliler Ürdünlü esirlere destek eylemi düzenledi

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarındaki Filistinliler ve bölgeye gelen yabancı aktivistler Siyonist işgal rejimi zindanlarında açlık grevini sürdüren Ürdünlü esirlere destek için dün bazı esirlerin bulunduğu Mecdu Cezaevi önünde eylem yaptı.

Açlık grevindeki esirlerin posterlerini taşıyan eylemciler, esirlerin adil taleplerinin karşılanmasına destek için toplumsal girişimlerin başlatılmasını istedi.

Eylemciler aslında eylemlerini esirlerin kaldırıldıkları El-Afule, Kefer Saba ve Er-Ramle hastaneleri önünde yapmak istedi. Ancak işgal güçlerinin buna izin vermemesi üzerine eylemi Mecdu Cezaevi önünde yapmak zorunda kaldılar.

Filistin ve Arap Esirler İçin Özgürlük Girişimi adına konuşma yapan Meya Hamid, “Özgürlük Girişimi, Esirler Komisyonu’yla birlikte açlık grevindeki esirlerin durumunu gündeme taşımak için geniş bir eylem planı yaptı. Bununla özellikle Ürdünlü esirlerin adil taleplerinin karşılanması için işgalciye baskı yapılması amaçlanıyor” dedi.

Sağlık durumlarının bozulması üzerine esirlerin kaldırıldıkları hastanelerin önünde eylem yapmak istediklerine, ancak işgalcinin buna izin vermediğine dikkat çeken Hamid, önümüzdeki günlerde eylemlerini daha da artıracaklarını söyledi.

Hamid yaptığı açıklamanın devamında, esirlerin sorunu karşısında Ürdün Hükümeti’nin takındığı tavrı eleştirerek, uluslararası camianın da bu konuda sessiz kalmayı tercih ettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.