FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinlilerin basit silahları siyonistleri dize getirmiştir

Filistin halkının basit silah ve mücadele taktikleri karşısında siyonist rejimin aciz kalması, bu rejimi Filistinliler tarafından havalandırılan ateşli balonlara karşı modern gelişmiş hava savunma sistemlerini devreye sokmasına sebep olmuştur.

İşgal edilerek Yahudilerin yerleştirildiği bölgelerde birçok tarım arazisi, direnişçilerin sınırın diğer tarafına gönderdiği bu uçurtmaların çıkardığı yangın sebebiyle kül oldu. Bu uçurtma ve balonların durdurulması için Mısır’ı devreye sokan İsrail, bu girişimden de bir sonuç elde edemedi. Çaresiz kalan İsrail, balonlara füzeyle karşılık vermeye başladı.

Gözlemciler bu askeri tırmanışın 2008, 2012 ve 2014 yıllarındaki İsrail saldırılarına benzer kapsamlı bir savaşın başlangıcı olduğunu belirtiyorlar. Öte yandan; İsrail içinden bir çok analist Netanyahu hükümetinin Hamas’ı tamamen bitirilebilecek kapsamlı bir saldırıyı göze alamadığını İsrail’in askeri kapasitesinin de bunu gerçekleştiremeyeceğini belirtiyorlar. Ayrıca 2014 saldırısında kaybolan iki İsrail askerinin Hamas’ın elinde olduğunu iddia ediyor. Bu kayıplara yenisini eklemeyi de göze alamıyor.

Zira İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği son saldırı bu acizliği ispatlar nitelikte. “Büyük Dönüş Yürüyüşü” ile birlikte Gazze’deki silahlı direniş hareketleri “Ortak operasyon Odası” oluşturarak İsrail saldırılarına ortak karşılık verme kararı aldılar.

Geçen haftaki saldırıya karşılık olarak Gazze direniş hareketleri işgal bölgelerine 60 adet füze fırlattılar. Füzelerin bölgeye düşmesiyle çalan sirenlerle işgalci yerleşimcilerin panik içinde sığınaklara kaçışması çekilen videolara yansıdı.

İsrail ordusunun halkına karşı sürekli gururla anlattığı “demir kubbe” savunma sisteminin, bizatihi İsrail’in “walla” adlı internet sayfası tarafından ortaya konulan rapordan da açıkça anlaşıldığı gibi, Gazze Şeridi’nden gelen roketleri engellemede başarısız olduğu kanıtlandı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.