AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistinlilerin Mısır’a girmemesi için talimat verildi

Mısır Pasaport Dairesi’nde görevli üst düzey bir yetkili, bugün (9 Şubat Çarşamba) yaptığı açıklamada Filistinlilerin Mısır’a girmelerinin yasaklanması yönünde talimat verildiğini söyledi.

Fransız Haber Ajansı’na konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Mısırlı yetkili, bu talimat doğrultusunda 12 Filistinlinin geldikleri yönlere geri gönderildiklerini bildirdi.

Öte yandan Kahire Havaalanı’nda görevli bir yetkili, birçok havayolu şirketine Filistinlilerin Mısır’a taşınmasının yasaklandığının bildirildiğini açıkladı.

Kahire’deki Filistin Büyükelçiliği’nde görevli ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak ise halihazırda Mısır’da oturma izni bulunanlar, Mısırlı erkeklerle evli Filistinli kadınlar ve diplomatik pasaport taşıyanlar dışında hiçbir Filistinlinin Mısır’a giriş yapmasına izin verilmediğini söyleyerek bu durumun geçici olduğunu ifade etti.

Gazze’ye dönemedikleri için Uluslararası Kahire Havaalanı’nda mahsur kalan yaklaşık 35 Filistinli, Kahire’deki Filistin Büyükelçiliği’nin kendileriyle ilgilenmediğini söyleyerek 6 Şubat Pazar günü açlık grevine başlamıştı.

Mısır iki haftadır Kahire Havaalanı’nda alıkoymaya devam ettiği Filistinlilerin Mısır’daki olaylar nedeniyle Gazze Şeridi’ne gitmelerine izin vermiyor.

Kahire Havaalanı’nda mahsur kalan Filistinliler adına Quds Press’e açıklamada bulunan Ömer Sıyam, Abbas yönetiminin Kahire’deki büyükelçisinin kendileriyle ilgilenmediğini söyleyerek Büyükelçi Berakat El-Fera’yı istifaya çağırmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.