HaberlerLübnanOrtadoğu

Fitneci Ahmed el-Esir, Lübnan’ı kana bulayacaktı

Lübnan ordusu ile girdiği çatışmanın ardından kaçarak ortadan kaybolan Ahmet el-Esir, Lübnan’ı kana bulayacaktı.

Naharnet’in Lübnan’da yayımlanan yerel bir gazeteye dayandırarak aktardığı haberine göre “belli” güvenlik güçlerinin himayesi altında olan Ahmed el-Esir’in meşhur bir işadamının da maddi desteğiyle mezhep savaşı çıkarmak için Lübnan’da birçok noktaya bombalı saldırı gerçekleştirmek üzere olduğu ortaya çıktı.

Gazetenin güvenlik güçlerinden aldığı bilgilere göre ünlü bir işadamının finansörlüğünü üstlendiği planlar kapsamında mezhep savaşı çıkarma amacıyla satın alınan patlayıcı maddeler ve silahlar ülkenin birçok noktasında patlatılmak ve çatışmalara girilmek üzere tek bir dairede toplanmıştı. Farklı tarihlerde birbirinden farklı gruplar da kendi payına düşen cephanelikleri o daireden alıyorlardı.

Ayrıca bir liman kenti olan Sayda yakınlarındaki Abra bölgesinin güneyinde de askerlerle girilen çatışmadan 2 gün önce silah yüklü bir kamyonun el-Awali askeri kontrol noktasından geçtiği bilgisi yer alıyor haberde.

Gazetenin kaynakları, bu kamyonun “belli” güvenlik güçlerinin kontrolünde olan yolları kullanarak Abra bölgesine gittiğini belirtiyor.

Daha sonra silah yüklü bu kamyon el-Esir kompleksinin bulunduğu kasabanın güneyine yerleştiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.